Güvenliğimizi sağlamak için bazı önlemler alırız, sağlam kapılar ve kaliteli kapı kilitleri üzerlerine düşen görevi yerine getirirler ancak güvenliğinizi tam olarak sağlamanın en etkin yolu güvenilir bir alarm sistemidir. Polis istatistikleri göstermektedir ki; alarm sistemine sahip ev ve işyerleri hırsızların soygun girişiminde bulunmayı en son düşündükleri yerlerdir, zira alarm sistemine sahip olmayan bir çok yer varken hiç bir hırsız bile bile yakalanma riskini göze almaz.

Alarm sistemi evimizde ya da iş yerimizde meydana gelebilecek: hırsızlık, yangın, su baskını ve gaz kaçağı durumlarında sesli ve ışıklı olarak uyarır. Yapı olarak sistem, bir ahtapota benzer.  Alarm paneli kafa ve gövdeyi temsil ederken dedektörler kolları temsil eder.

Aşağıdaki resimde komple bir alarm sisteminin kablolama yapısı gösterilmektedir.
 

Korunması gereken her yere bir kol uzatmak yani uygun tipte dedektör yerleştirmek gerekir.

Hırsızlığa karşı; kapı ve pencerelere manyetik kontaklar monte edilirken, iç kısımda (odalarda) harekete duyarlı dedektörler yerleştirilir.

Kapı ve pencerelerin korunması için bir başka alternatif de Infrared Işın Dedektörlerdir, bu dedekörler pencere açıkken dahi sistemi kurabilmenize imkan tanır. Kapı veya pencereden içeriye ya da dışarıya doğru bir cisim hareketi olduğunda (kuş, böcek vb. algılamaz) dedektör alarmı çaldırır. 50, 100, 150 ve 200 cm uzunluğunda dört ayrı boyda üretilen ışın dedektörleri yerinden sökülmesi ve kablosunun kesilmesi gibi sabotaj girişimlerine karşı korumalıdır.

Yangına karşı sabit sıcaklık ve duman dedektörleri, gaz kaçağına karşı doğal gaz yada LPG dedektörleri, su baskınına karşı ise su baskını dedektröleri sisteme bağlanabilir.

Mekan içinde kablolama istenmediği durumlarda kablosuz sistem kurulur ancak kablosuz sistemde tüm cihazlar kablosuz değildir; hareket dedektörleri, manyetik kontaklar ve duman dedektörlerinin kablosuz (868 Mhz. radyo frekansıyla) çalışan modelleri de bulunmaktadır. Ancak harici siren, tuş takımı ve alarm paneline elektrik ile telefon hattı bağlantıları için kablo döşenmesi gereklidir. Yandaki resimde kesikli çizgi ile gösterilen bağlantılar kablosuz olabilmektedir.

Müstakil ev ve villalarda evin içinin korunmasına ilave olarak çevresel koruma da yapılabilir, bu amaca yönelik özel tipte dedektörler bulunmaktadır. Çevre koruma sistemleri sayfasında dış ortamda kullanılan özel hareket dedektörleri, ışın tipi kapı / pencere bariyerleri ve mikrodalga bariyerlerle ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Sistemdeki tüm cihazlar ve kablolar sabotaja karşı korumalıdır. Özellikle harici siren kablosunun kesilmesi, kapağının açılması ve yerinden sökülmesi girişimlerine karşı ilave koruma düzeneklerine sahiptir. Harici siren, kablosu kesildiğinde içindeki akü yardımıyla kendi başına çalar.

Alarm çaldığında sadece sesli uyarı almak yeterli değildir, sistem uzak noktaya da bilgi gönderebilmelidir. Bu aşamada iki seçenek karşımıza çıkar:

1. Alarm Merkezi Aboneliği
2. Telefon Arama Cihazı


Birinci seçenekte alınan bir hizmet söz konusu olduğundan yıllık üyelik aidatı ödenmektedir,  ikinci seçenek ise sisteme dahil edilen bir cihaz tarafından gerçekleştirildiğinden sadece ürünü alıp yıllarca ilave ücret ödemeden kullanabilirsiniz ancak cihazın vereceği hizmet alarm merkezi aboneliğinde alacağınız hizmetin yanında son derece sınırlı olacaktır.

 

       

ANA SAYFA     |     HİZMETLER     |     DESTEK     |     BİZE ULAŞIN     |     SİTE HARİTASI