ACİL DURUM AYDINLATMA VE YÖNLENDİRME ÜNİTELERİ
 


ACİL DURUM AYDINLATMASI NEDİR?


Acil durum aydınlatma üniteleri, şebeke geriliminin yangın, deprem, sabotaj, su baskını, elektrik arızası gibi nedenlerle kesilmesi ve normal aydınlatma sisteminin devre dışı kalması durumunda otomatik olarak devreye girerek asgari düzeyde bir aydınlatma sağlayan cihazlardır.  Acil durum yönlendirme üniteleri ile birlikte binalarda can kaybı, panik ve izdihamı önlemek, hızlı ve güvenli bir tahliye sağlamak için kullanılırlar.

2002/4390 sayılı Türkiye Yangından Korunma Yönetmeliği; hemen hemen bütün binalarda acil durum aydınlatması ve yönlendirmesi yapılmasını zorunlu tutmaktadır. Asgari acil durum aydınlatma süresi; normal binalarda, 1saat, yoğun ve kalabalık binalarda ise 2 veya  3 saat olarak belirlenmiştir.

İkincil (acil durum) aydınlatma enerji kaynağı, merkezi olarak yerleştirilmiş bir besleme kaynağı olabilir (merkezi batarya sistemi), veya her bir armatürün içine yerleştirilebilir (kendinden bataryalı cihazlar).

Kablo tesisatının düşük maliyetli olması ve deprem bölgelerinde tercih edilen tip olmaları nedeniyle kendinden bataryalı cihazlar ülkemizde daha yaygın olarak kullanılmaktadır.

Farklı uygulamalar için değişik tip ve modellerde acil durum aydınlatma üniteleri bulunmaktadır.  Komple armatür niteliğindeki bu cihazların yanı sıra,  acil durum aydınlatma dönüştürme kitleri de bulunmaktadır. ECU Serisi Acil Durum Aydınlatma Dönüştürme Kitleri normal aydınlatma armatürlerinin içerisindeki bir ya da daha fazla lambanın acil durum aydınlatma sağlaması için kullanılırlar.  Böylece mevcut aydınlatma armatürleri ile, iç mimari aydınlatma tasarımını bozmadan acil aydınlatma yapmak mümkün olmaktadır.

ELU1, ELU2, ECU126C ve ECUXXXH modellerinde sızdırmaz tip bakım gerektirmeyen kurşun-asit aküler, tüm diğer modellerde endüstriyel tip yüksek sıcaklığa dayanıklı Ni-Cd aküler kullanılmaktadır.

*

ÇALIŞMA ŞEKİLLERİ
Acil durum aydınlatma üniteleri temel olarak dört değişik şekilde çalışacak şekilde üretilmektedirler.
Kesintide Yanan: Lamba sadece şebeke gerilimi kesintisinde yanmaktadır.
Sürekli Yanan: Lamba yanmakta ve şebeke kesintisinde asgari acil durum çalışma süresi kadar yanmayı sürdürmektedir.
Kombine Kesintide Yanan: Bu cihazda iki yada daha fazla lamba vardır. Bir lamba sadece kesintide aküden beslenmekte, diğerleri şebeke geriliminden çalışmaktadırlar.
Kombine Sürekli Yanan: Bu cihazda iki yada daha fazla lamba vardır. Bütün lambalar şebekeden çalışmakta, fakat sadece bir lamba sadece kesintide aküden beslenmektedir.
ACİL DURUM YÖNLENDİRME SİSTEMLERİ
Acil durum yönlendirme üniteleri, şebeke geriliminin yangın, sabotaj, su baskını, elektrik arızası gibi nedenlerle kesilmesi ve normal aydınlatma sisteminin devre dışı kalması durumunda otomatik olarak devreye girerek binadan çıkış noktalarına ulaşılacak kaçış yollarını belirleyen cihazlardır. Acil durum aydınlatma üniteleri ile birlikte binada can kaybı, panik ve izdihamı önlemek, hızlı ve güvenli bir tahliye sağlamak için kullanılırlar.

Farklı uygulamalar için değişik tip ve modellerde acil durum yönlendirme üniteleri bulunmaktadır. VERTILITE, DECOLITE, PRESTIGE gibi ürünler özellikle oteller, hastaneler, iş merkezleri, alışveriş merkezleri gibi binalarda iç mimari tasarımına uyumlu dekoratif görünümleriyle tercih edilirken, ECOLITE, SLIMLITE ve EXLITE modelleri endüstriyel tesisler de dahil olmak üzere her türlü binalarda kullanılmaktadırlar.

EN 60598.2.22 standardına uygun olarak EN ISO 9001 kalite güvence sistemi çerçevesinde üretilen tüm yönlendirme ünitelerinin NM (Non-maintained) kesintide yanan ve M (Maintained) sürekli yanan modelleri mevcuttur. Tüm EEC acil durum yönlendirme üniteleri endüstriyel tip, yüksek sıcaklığa dayanıklı, 1 saat veya 3 saat süreli Ni-Cd akülerle donatılmış olup tüm ihtiyaçlara cevap verebilecek muhtelif yönlendirme etiketleri ile satışa sunulmaktadır.

 

ACİL DURUM AYDINLATMA ÜNİTELERİ

ACİL DURUM YÖNLENDİRME ÜNİTELERİ

 Ana Sayfa Sistemler Markalar Genel Bilgi Site Haritası Bize Ulaşın Türkçe

English

e-mail: info@guvenlibolge.com

Tel: +90-216-414 4052 Fax: +90-216-330 5807